Skip to main content

POKOCHAJ INTERPUNKCJĘ

Lubisz pisać, ale nie możesz przekonać się do interpunkcji? Jedna z naszych autorek radzi, jak zrozumieć i pokochać przecinki, pauzy, myślniki oraz inne znaki 🙂

Pi-eprzyć przecinki! Przecież nikt w tym kraju nie wie, gdzie one powinny stać — ten cytat z filmu Ladies doskonale oddaje nastawienie Polaków do interpunkcji.

Czy znaki interpunkcyjne są w ogóle potrzebne? Jakie znaczenie może mieć przecinek? Pomyślmy. Ktoś ogłasza wyrok, który zostanie wykonany na tobie: Powiesić nie można, uwolnić. Cieszysz się, prawda? A teraz przypuśćmy, że ktoś ma dość obojętny stosunek do interpunkcji, stawia przecinki, gdzie mu wyobraźnia podpowiada i wyrok ma postać: Powiesić, nie można uwolnić. A to już gorzej. 

Przecinek jest niezbędny w sytuacji, gdy chcemy oddzielić zdanie nadrzędne od podrzędnego: 
Piszę ten tekst, aby przybliżyć niektóre zasady interpunkcji.
Jego miejsce jest tuż przed spójnikiem wprowadzającym drugą część zdania, na przykład przed: aby, ponieważ, bo, dlatego, który, jeśli, że, żeby, podczas gdy.
Nie można zapomnieć o przecinku przed spójnikami przeciwstawnymi, czyli: a, ale, przecież, przed spójnikami wynikowymi: więc, zatem, dlatego oraz przed spójnikami wyjaśniającymi, typu: czyli, to znaczy. Przecinek stawiamy też przed powtórzonym spójnikiem, jeśli pełni on identyczną funkcję, np.:
Albo to robisz, albo nie.
Czasem potrzebne są aż dwa przecinki, choćby kiedy wtrącamy jakieś słowo spośród tych: naturalnie, oczywiście, niestety, wiadomo.
Ale w interpunkcji nie tylko o przecinki chodzi. Pauza, półpauza, łącznik. Jasne. A wszystko wyrażane poziomą kreską. Do tego nadmiar terminologii: łącznik to również dywiz, a pauza to myślnik. 

Dywiz łączy wyrazy w całość. Z tego powodu nie wydziela się go przerwami w tekście. Mamy z nim do czynienia w takich słowach, jak: biało-czerwony, 100-lecie.
Pauza w tekście powinna być oznaczana długą, poziomą kreską, choć w praktyce często spotyka się półpauzę. Tradycyjnie przypisuje się tym znakom różne funkcje: myślnik używany jest ze względów stylistycznych, a półpauza dla oznaczenia jakichś przedziałów, choćby czasowych, np.: 1958-1975. W praktyce półpauza jest właściwie znakiem uniwersalnym – może pełnić funkcję i myślnika, i dewizu. Ważne, że zarówno pauza, jak i półpauza otoczone są przerwą w tekście (spacjami).

Sam myślnik ma wiele zastosowań. Można postawić go przed członem zdania zaskakującym czytelnika, puentą. Po pauzie wprowadzać można dodatkowe informacje, wyjaśnienia. Myślnik stawia się też przed słowami uogólniającymi to, co wcześniej zostało omówione szczegółowo. Pozwala to uniknąć dwuznaczności. Czasem logiczny układ zdania wymagałby powtórzenia wyrazu, co zepsułoby styl wypowiedzi. Aby tego uniknąć można wprowadzić pauzę, na przykład: Dziś pracuję za darmo, jutro – tylko za pieniądze
Zanim oddasz tekst, zawsze przemyśl interpunkcję.


Brak komentarzy


Masz pytanie lub opinię na temat artykułu? Napisz do nas!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

*
*

Managed-Service

Textbroker oferuje szeroką gamę usług Managed Service. Managed Service da Ci dodatkową pomoc oraz osobistego account managera, zawsze wtedy, gdy przekażesz nam zarządzanie Twoimi projektami.

Poproś o niestandardową wycenę!

Self Service

Potrzebujesz aktualnego contentu? Zarządzaj więc swoimi projektami poprzez Textbroker Self-Service. Ty wybierasz poziom jakości, cenę i autora Twoich tekstów.

Zarejestruj się za darmo!

Autorzy

Tysiące autorów z całego świata zarabiają z Textbrokerem, wiodącym dostawcą niestandardowego contentu. Zostań autorem Textbrokera i zyskaj dostęp do tysięcy projektów.

Zarejestruj się za darmo!